Uzman Psikolog Funda KAYA GİZİR

Vajinismus Nedir? Bilinmesi Gerekenler ve Psikolog Desteği

Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde en sık karşılaşılan cinsel sorunlardan biri vajinismus sorunudur.

Vajinismus sorunu yaşayan kadında, vajinaya giriş denendiği sırada vajinal kaslarda istemsiz kasılmalar olabilmektedir. Cinsel birleşme sırasında, vajinaya girmede güçlük yaşanır. Cinsel birleşme öncesinde ya da sırasında ağrı duymayla ilgili olarak kaygı ve korku yaşayabilir. Vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında belirgin ağrı duyabilir. Ayrıca cinsel birleşme denemesi sırasında titreme, bacaklarını kapatmak, ağlamak gibi tepkiler de eşlik edebilir.

Cinsel birleşmeyi düşünmenin bile kendisini rahatsız eden ve korku duyan kadınlar olduğu gibi “olmayacağını hiç düşünmemiştim ‘’ istesem de kasıyorum’’ diyenler de olabiliyor. Vajinismus yaşayan pek çok kadın eşini sevmesine rağmen bu sorunu yaşamaktadır.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinusmus sorununa etki eden psikolojik nedenlerden bazıları arasında toplumda yerleşen yanlış inanışlar, bilgi eksikliği, çevresel ve ailesel gelenekçi baskılar, cinselliğin tabu olarak algılanması, hamile kalma korkusu, travmatik yaşantılar, ilişkisel sorunlar yer almaktadır.

Vajinismus Sorunu Yaşayanlar : Vajinismus Deneyimleri ve Farklı Tepkiler

Vajinismus yaşayan kişilerin/çiftlerin duruma verdiği tepkiler ve yaşadıkları deneyimler farklılık gösterebilir.

Bazı kişiler/çiftler başlarda sorunun zamanla düzeleceğini düşünebilmekte fakat zaman geçtikçe endişe ve kaygı artıp cinsel ilişkiye girememenin verdiği üzüntü içinde olabilmekteler. Bu güne kadar olmadı ve çok zaman geçti artık olmaz, düşüncesiyle de çaresiz hissedebilirler.

Bazı çiftler ise zorlayıcı denemelere devam edebilir, bu ise kadında hem ağrıya neden olabilir hem de daha fazla stres ve endişe yaratıp durumu daha da kötüleştirebilir.

Bazı çiftler, vajinismus tedavisi, evde vajinismus tedavisi, vajinismus tedavisi kadınlar kulübü gibi internet aramaları yapabilirler. Ancak, profesyonel destek almadan internet üzerinde çözüm aramak, birçok yanıltıcı bilgiyle karşılaşmalarına neden olabilir. Alkol alımı, uyuşturan krem kullanımı, bilinçsiz yapılan egzersizler, doğru yöntemler değildir. Doğru bilgiye sahip olmak oldukça önemlidir çünkü kişilerin öncelikle durumu anlamalarını sonrasında seçenekleri hakkında doğru kararlar vermelerini sağlar.

Bazı kişiler ise durumu kabul etmekte güçlük çekebilir ve bu konuda konuşmaktan kaçınabilirler. Nedenleri arasında sorunla ilgili yeterli bilgiye sahip olmamak, utanmak, baskı, korku ve kaygılar yer alabilir. Bu durum, çiftler arasında duygusal bir uzaklaşmaya da neden olabilmektedir.

İlk başlarda zamanla geçer diye düşünülse de destek alınmadığında sorun yıllarca devam edebileceği gibi başka sorunlarda ortaya çıkabilmektedir. Kadının kendine olan güvenini olumsuz etkileyebilmekte, ilişkide iletişim ve diğer sorunlar ortaya çıkartabilmekte, yaşam kalitesini düşürmekte ve farklı bazı cinsel sorunlara da neden olabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi

Kişilerin bedenlerini tanımasını, cinsellikle ilgili doğru bilgiye ulaşmasını, kaygı ve korkularını azaltmayı, rahat ve tatmin edici cinsel yaşamı amaçlayan bir süreçtir.

Vajinismus sorunu olan birçok kadın zaman zaman endişeli, çaresiz, suçlu veya kendini yalnız hissedebilmektedir. Ayrıca kişilerin psikolojisini, ilişkisini, evliliğini ve sosyal yaşamını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bir çok kişi bu zorlukları yaşarken, destek alıp adım adım ilerleyerek bu durumun üstesinden gelmektedir. Önemli olan, bu zorluğun üstesinden gelmek için profesyonel destek almak ve psikoloğunuz ile birlikte çalışarak bu süreci yönetmektir.

Online Vajinismus Tedavisi

Vajinismus sorunu yaşayan kişiler/çiftler için online vajinismus psikolog desteği etkili bir seçenek olmaktadır. Bulunduğunuz her yerden, herhangi bir cihaz üzerinden internet bağlantısı aracılığıyla görüntülü konuşma yoluyla gerçekleştirilen bir online destek ve danışmanlık hizmetidir.

Görüşmeler gizlilik esasına dayalı olarak yüz yüze görüşmelerle aynı etik kuralları, içeriği ve seans süresini kapsamaktadır. Süreç güvenli, etkili, gizlilik odaklı ve profesyonellik ilkesine dayalı bir şekilde yürütülmektedir.

Evden çıkma zorunluluğu olmadan, kişisel alanınızda ve bilgisayarınızın/telefonunuzun karşısında online vajinismus danışmanlığı, alacağınız desteği daha erişebilir kılabilmektedir. Bu hizmet, kişilerin destek almasını kolaylaştırdığı için sıklıkla tercih edilmektedir.

Hayatta bazen beklemediğimiz zorluklarla karşılaşabiliriz. Ancak bu zorluklarla başa çıkma şeklimiz oldukça önemlidir. İletişim bilgileri üzerinden vajinismus sorunu için hızlı ve kolay bir şekilde randevu alabilirisiniz.

Unutmayın her adım bir ilerlemedir.

Uzman Psikolog Funda KAYA GİZİR

Bu web sitesindeki içerikler ve makaleler yalnızca genel bilgi amaçlı olup, bu bilgiler tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.

Yorum

Yorumlar kapalı.

Bu web sitesindeki içeriklerin ve makalelerin herhangi bir kısmının izin alınmadan, yazılı olarak onaylanmadan kopyalanması veya çoğaltılması yasaktır.